В цьому році осінь настала раптово і різко – за дві доби температура впала приблизно на десять градусів. Деяких застуда наздогнала відразу ж тільки тому, що не встигли зорієнтуватися і одягнутися по погоді. Але навіть якщо ви встигли побачити прогноз і вчасно дістали тепле пальто, ризик захворіти все одно залишається підвищеним. Чому? Тому що різкі перепади температури – це серйозний стрес для організму, який в першу чергу завдає шкоди імунній системі. Крім того, скорочення світлового дня не кращим чином відбивається на психоемоційному стані, через що рівень стресостійкості теж падає. «Контрольним в голову» стає гіповітаміноз, який відчувається нудьгою, хронічною втомою і порушенням сну.
Як визначити нестачу вітамінів?
Якщо вам складно прокидатися вранці, ваш настрій та працездатність з настанням холодів залишає бажати кращого, а до нових погодних умов ви ніяк не можете адаптуватися - вже варто задуматися про те, чи не час пропити вітамінний комплекс превентивно. Стресу, нестачі сонця і незбалансованого харчування вже вистачає для того, щоб організм відчував брак поживних речовин, а цього цілком достатньо для ослаблення імунітету і підвищення уразливості до вірусних інфекцій.
Особливу увагу на імунну систему слід звернути, якщо у вас є хоча б один із зазначених нижче симптомів:
• часті застуди, які важко піддаються лікуванню;
• хронічна втома, слабкість;
• висипання на шкірі;
• подразнення слизової;
• кровоточивість ясен;
• ламкість або випадання волосся;
• довге заживання ран.
Все це може вказувати на те, що захисні сили організму виснажені, а імунітет працює «на межі». Тобто, ви маєте потребу в підкріпленні! Особливо, якщо на вулиці раптове похолодання.
Які вітаміни особливо потрібні восени?
Вітамін D – єдиний вітамін, який виробляється в нашому організмі під дією сонячних променів. Тому до середини осені, коли світловий день вже значно скоротився, варто почати прийом цього вітаміну ззовні.
Вітамін А бере участь в імунних процесах, тому його нестача моментально відбивається на імунітеті. Крім цього, від нього залежить здоров'я шкіри, волосся і нігтів.
Вітамін Е бере участь в газообміні і захисту клітин крові, що сприяє нормальній роботі імунітету. Його дефіцит може розладнати захисні функції організму.
При цьому важливо, щоб в щоденному раціоні було достатньо жирів, оскільки всі перераховані вище вітаміни – жиророзчинні. Ні в якому разі не захоплюйтеся низькожирними дієтами, інакше навіть прийом вітамінних комплексів може бути даремним – корисні речовини просто не засвояться.
Вітамін В1 (тіамін) особливо важливий для нервової системи, яка в міжсезоння піддається додатковому навантаженню. Його нестача виражається в осінній хандрі та роздратованості, а також в проблемах зі шкірою – висипання, лущення.
Вітамін В6 (піридоксин) важливий для нормальної роботи мозку, особливо для уваги і пам'яті. Горезвісна офісна прокрастинація саме восени часто буває наслідком стресу і нестачі вітаміну В6. Есілі вам важко зосередитися на завданнях, і ви часто щось забуваєте – причина може критися в нестачі цього вітаміну.
І, звичайно ж, для імунітету вкрай важливий вітамін С, дефіцит якого теж часто виникає при скороченні світлового дня і підвищеному рівні стресу. Саме цей вітамін стимулює утворення імунних клітин і антитіл, тим самим підтримуючи захисну систему організму в повній «бойовій готовності». Чим менше вітаміну С надходить в організм, тим більшій небезпеці захворіти ми піддаємося.
Далеко не завжди все вітаміни можна отримати з їжею, особливо при напруженому робочому графіку і особливо в холодний сезон, коли стіл не рясніє дарами природи так, як влітку. Тому, якщо ви відчуваєте, що вам важко переносити різкі зміни погоди в міжсезоння – вітамінний комплекс допоможе вам адаптуватися і уникнути небажаних наслідків.