Сучасний ритм життя диктує свої умови: щоб досягти успіху, доводиться жити у дуже швидкому темпі. Напружена робота, щільний розпорядок дня, великий обсяг задач – все це впливає на фізичний і психологічний стан далеко не найкращим чином. Хронічна перевтома може призвести не тільки до вигорання і депресії, а й підточити захисні ресурси організму, внаслідок чого він стає вразливим до будь-яких інфекцій.
Тому в період підвищеної активності ми потребуємо додаткової підтримки. Якої саме?
В першу чергу нам потрібен повноцінний раціон та додаткова порція вітамінів. Чому?
Ці речовини беруть участь майже в усіх процесах, які відбуваються в організмі. Від їхньої кількості особливо залежить робота імунітету, задача якого – захищати нас від збудників різноманітних хвороб.
Майже всі вітаміни грають важливу роль у засвоєнні та синтезі інших поживних речовин: внаслідок дефіциту одного вітаміну ці процеси порушуються і призводять до нестачі мінералів та амінокислот. Такий «ефект доміно» доволі небезпечний для здоров’я, особливо якщо триває довго: це може призвести до серйозних, іноді навіть незворотніх порушень функцій органів та систем.
Для чого нам потрібні вітаміни?
Вітамін А (ретинол) регулює синтез білків та підтримує обмін речовин, функції клітинних мембран, сприяє своєчасному оновленню тканин організму та уповільнює процес старіння. Дуже важлива роль цього вітаміну для очей: саме завдяки вітаміну А око правильно сприймає світло. Дефіцит вітаміну А проявляється захворюванням, відомим під назвою «куряча сліпота» - різке погіршення функції зору в темряві або ж його повна відсутність. Сухість шкіри, передчасні зморшки, дуже довге загоєння ран, розлад імунітету – також вірні ознаки, що вітаміну А в організмі бракує.
Вітаміни групи B живлять нашу нервову систему, забезпечують енергією та гарним настроєм – а це, у свою чергу, один з показників якості життя. Нестача цієї групи вітамінів призводить до розладу функції нервової системи, що проявляється депресією, пригніченим настроєм, швидкою втомлюваністю.
Вітамін B1 (тiамін) бере участь у синтезі та обміні амінокислот, підтримує нормальну функцію нервової, серцево-судинної та ендокринної системи.
Нестача тiаміну – поганий апетит, погіршення уваги та пам’яті, дратівливість, хронічна втома.
Вітамін B2 (рибофлавін) – складова багатьох ферментів, які регулюють обмін речовин; також цей вітамін підтримує функцію печінки та нервової системи.
Нестача рибофлавіну виражається у подразненні слизових оболонок та висипах на шкірі.
Вітамін B3 (ніконіамід) бере участь в окисно-відновних реакціях в організмі, газообміні у тканинах, вуглеводному та білковому обміні. Також цей вітамін підтримує стабільну функцію нервової системи навіть у серйозних стресових ситуаціях.
Нестача вітаміну B3 робить нервову систему дуже вразливою, від чого страждає психологічний стан, пам’ять та увага. Тривалий дефіцит призводить до розвитку пелагри – захворювання, в минулому дуже поширене серед бідних селян Європи, в раціоні яких бракувало м’яса, молока та фруктів.
Вітамін B5 (пантотенова кислота) відповідає за травлення та вилучення енергії з білків, жирів та вуглеводів, а також синтез холестерину та більшості гормонів.
Нестача пантотенової кислоти проявляється хронічною втомою, депресією, дратівливістю, безсонням, порушенням травлення.
Ще одна важлива для печінки речовина – вітамін B6 (піридоксин), який регулює жировий обмін, синтез холестерину та гемоглобіну.
Вітамін B7 (біотин) ще називають «вітаміном краси»: від нього залежить стан шкіри, нігтів та волосся, оскільки він бере участь у білковому та жировому обміні. Нестача біотину робить волосся сухим та ламким, а шкіру – блідою та землистою.
Вітамін B9 (фолієва кислота) відповідає за правильний ріст клітин, оновлення тканин, а також для функції імунної та нервової систем, синтезу амінокислот, роботи серця та судин. Також цей вітамін необхідний для кровотворення. Брак фолієвої кислоти виражається у поганому настрої, слабкості, анемії. Тривала нестача фолієвої кислоти дуже небезпечна: це може спровокувати ріст новоутворень, в тому числі і недоброякісних.
Вітамін B12 необхідний для кровотворення та функції нейронів. Також ця речовина бере участь у синтезі амінокислот.
Вітамін C (аскорбінова кислота) надважливий для нашого імунітету; його нестача особливо відчувається в осінньо-зимовий сезон частими застудами та інфекціями. Окрім того, вітамін С є сильним антиоксидантом.
Вітамін E грає важливу роль у засвоєнні жирів та білків, а також у функціонуванні репродуктивної системи. Його брак може спричинити проблеми з потенцією у чоловіків, а жінці при нестачі вітаміну E набагато складніше завагітніти; також можуть мати місце порушення менструального циклу, альгоменорея.
Вітамін D3 вкрай важливий для засвоєння кальцію та фосфору. Це єдиний з усіх вітамінів, який синтезується в організмі – під дією сонячних променів. Його брак найчастіше буває при короткому світловому дні та нестачі сонячного світла, від чого передусім страждає скелет. Тривала нестача цього вітаміну у дорослих, особливо у людей похилого віку, може призвести до остеопорозу (ламкості кісток) або остеомаляції (розм'якшення та деформації кісток). У дітей тривалий брак вітаміну D3 призводить до розвитку рахіту, наслідки якого іноді зберігаються на все життя.
Оскільки всі процеси в організмі взаємопов’язані, не слід допускати дефіциту жодного вітаміну: наслідки тривалого гіповітамінозу можуть бути значно серйознішими за симптоми браку кожної окремої речовини. Саме тому вітамінні комплекси важливо приймати у період підвищенного наванатаження, при недостатньому харчуванні (наприклад, під час дієти), в осінньо-зимовий сезон, а також під час гормональних перебудов – наприклад, у підлітковому віці чи при клімаксі.