Для багатьох вийти на вулицю в холодну погоду – справжнє випробування. Не допомагає ні тепле пальто, ні термос з гарячим чаєм: їм так холодно, що дорога на роботу чи в магазин стає нестерпною.
Інші ж з нетерпінням чекають перших снігопадів, в'яжуть рукавиці й чистять лижі; їм байдуже навіть двадцятиградусний мороз! Різниця між ними – в термобалансі організму, і підвищена чутливість до низької температури вказує на його порушення.
Чому нам холодно?
Причин підвищеної чутливості до холоду може бути чимало, але майже всі вони так чи інакше пов'язані з уповільненням обміну речовин, характерним для осінньо-зимового сезону: організм виділяє менше енергії – відповідно, і замерзаємо ми швидше.
В першу чергу зверніть увагу на те, як ви одягаєтеся. Багато хто нехтує шапками, шарфами й рукавичками. І дарма: організм віддає дуже багато тепла через руки, голову і шию. Так відбувається тому, що судини в цих частинах тіла дуже близько розташовані до шкіри, і кров, втрачаючи тепло, охолоджує весь організм. До речі, так само ми його втрачаємо, якщо промочимо ноги, тому взуття повинно бути завжди сухим і теплим.
Голову, шию і руки необхідно тримати в теплі!
Ви не можете зігрітися навіть у светрі, шапці і теплому пальто? Задумайтеся про те, чи не занадто багато кави ви п'єте. Зловживання кофеїном не дає організму розслабитися. Сон стає поверхневим, тривожним, що призводить до хронічної втоми. Через недосип і перевтому знижується активність, сповільнюється метаболізм, і всі процеси в організмі загальмовуються. Вироблення тепла, відповідно, теж стає менше. Розірвати таке «зачакловане коло» непросто, але можливо: поступово зменшуйте кількість випитої кави до однієї чашки на добу, а при можливості – і зовсім відмовтеся від неї. Пам'ятайте про те, що надлишок кофеїну підточує нервову систему, а стрес, особливо постійний, сприяє відтоку крові від верхніх і нижніх кінцівок до внутрішніх органів. Будь-яке нервове напруження викликає в організмі таку ж реакцію, як і холод. Вам важко зігрітися? Пора навчитися розслаблятися!
- Снідайте повноцінно. При перетравленні їжі виділяється велика кількість енергії. Багато хто нехтує сніданком, і дарма. Регулярні пропуски ранкового прийому їжі уповільнюють метаболізм, через що організм виробляє все менше тепла, і зігрітися стає важче. Не кажучи вже про те, що відсутність сніданку дуже шкідливо для здоров'я і фігури.
- Приймайте вітаміни. Гіповітаміноз примушує організм економити ресурси, що теж сповільнює метаболізм. Тому слід звернути увагу на свій раціон: чи достатньо в ньому вітамінів, мінералів та амінокислот?
- У сонячну погоду залишайте штори відкритими. Всупереч розхожій думці, сонце не тільки світить, а й гріє навіть в найхолодніші зимові дні. Не вірите? Доторкніться до шибок в ясний зимовий день – навіть при мінусовій температурі ультрафіолетові промені трохи нагрівають їх. Тому і в будинку буде на кілька градусів тепліше. Крім того, коли світловий день короткий, сонце особливо приємне і корисне.
- Займайтеся спортом. Ранкова зарядка і заняття в спортзалі, розганяють кров і розширюють периферичні судини. Крім того, регулярна фізична активність прискорює обмін речовин, підвищує витривалість, а це дозволяє набагато легше переносити температурні коливання.
- Одягайтеся «як капуста». Тепло зберігається за рахунок повітряного прошарку між шкірою і одягом. Кілька таких прошарків створює набагато кращий захист від холоду, ніж одна. Обов'язково піддягайте під штани кальсони або теплі колготки, а під светр чи водолазку вдягайте футболку. Не носіть занадто тісний, облягаючий одяг: він ускладнює кровообіг.
- Не носіть багато великих прикрас, особливо перстнів. Метал швидко остигає сам і виводить тепло з тіла, а це може завдавати чималий дискомфорт.
- Регулярно відпочивайте. У зимовий період особливо важливо вміти розслабитися, щоб набратися сил для нового дня. Дуже корисно використовувати свічки в інтер'єрі спальні: вони роблять його більш затишним і теплим, сприяють релаксації. Теплий плед, ароматні свічки і чашка гарячого чаю або какао перед сном допоможуть вам зігрітися, розслабитися, а значить – краще виспатися.