Хороша пам'ять і увага, вміння концентруватися – результат відмінної роботи мозкової та центральної нервової системи як у дорослих, так і дітей. І якщо пам'ять та увага погіршуються, але причиною не є серйозна патологія, вирішити проблему допоможуть вітаміни.
Причини появи неуважності і забудькуватості
Перші ознаки порушення роботи мозку виглядають так:
• Погіршується пам'ять;
• З'являється неуважність;
• Людина на може зосередитися на важливому;
• Підвищується забудькуватість.
Такі симптоми можуть виникати в будь-якому віці і бути пов'язані з різними причинами:
1. Постійний стрес;
2. Погане харчування;
3. Зловживання алкоголем;
4. Малорухливий спосіб життя;
5. Хронічні хвороби;
6. Вікові зміни.
Чому, наприклад, люди старшого віку часто стають забудькуватими? Тому що може сповільнюватися активність діяльності клітин мозку, погіршується пам'ять. А пам'ять - це цілісний процес, що складається зі складових:
• Фіксація;
• Запам'ятовування;
• Збереження;
• Відтворення;
• Розпізнавання.
Якщо якась із складових процесу порушується, це значно знижує якість розумової діяльності в цілому. І в цьому випадку проблему вирішити може додаткова вітамінізація.
Що робити, якщо - тут пам'ятаю, а тут - ні
Існує безліч методик для збереження і тренування пам'яті - тести, головоломки, ребуси, логічні задачі. Але для підтримки функцій мозку потрібно, щоб він отримував усі необхідні йому поживні речовини. Особливо це актуально для людей середнього і старшого віку: після 50-55 років мозок і нервова система потребують додаткових ресурсів. А тим, хто зайнятий розумовою працею, вітаміни для мозку просто необхідні!
Додаткове підживлення потрібна і молодим людям, особливо школярам і студентам під час іспитів.
Звичайно, коли проблема з пам'яттю стає серйозною – наприклад, внаслідок травми або хвороби, необхідне медикаментозне лікування. Однак важливі і вітаміни – не тільки в тому випадку, якщо забудькуватість і неуважність – наслідок перевтоми або нестачі харчування, але і під час реабілітації після більш серйозних подій.
Які вітаміни потрібні, коли «щось із пам'яттю моєю стало»?
В першу чергу необхідно подумати про нейтралізацію негативного впливу на клітини мозку, а саме – про захист від вільних радикалів. Для цього необхідний вітамін С (аскорбінова кислота). Саме його нестача часто дає про себе знати хронічною втомою, дратівливістю, зниженням працездатності. Вітамін С також відіграє важливу роль в передачі нервових імпульсів, тому для повноцінної розумової діяльності його повинно бути в раціоні достатньо.
Для зменшення впливу вільних радикалів варто також переглянути свої звички: звести до мінімуму або припинити вживання алкоголю і тютюну, а також нормалізувати сон.
Поряд з вітаміном С для нормальної функції мозку і нервової системи важливі всі вітаміни групи В.
Так, вітамін В1 (тіамін) забезпечує живлення мозку, а також підтримує нервову систему в тонусі. Брак тіаміну сприяє накопиченню побічних продуктів вуглеводного обміну, як наслідок - нервозність, тривожність, уповільнення розумової діяльності, сонливість. До речі, тіамін руйнується під впливом великої кількості кофеїну. Це варто пам'ятати тим, хто зловживає кави, особливо на роботі: якщо любите часто його пити, готуйте неміцний і додавайте молоко!
Вітамін В2 (рибофлавін) постачає мозок енергією, тому особливо важливий при активній розумовій діяльності (наприклад, під час іспитів або в високий сезон на роботі), а також для спортсменів або людей, які багато працюють фізично. Його нестача може призвести до виснаження нервової системи, порушення зору.
Вітамін В3 (ніацин) сприяє виробленню енергії в самих нервових клітинах, а це важливо для пам'яті - як для довгострокової, так і короткостроковою. Достатня кількість цього вітаміну особливо важливо в старшому віці - він перешкоджає розвитку хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Брак ніацину проявляється забудькуватістю, неуважністю, хронічної розумової втомою.
Вітамін В6 (піридоксин) необхідний для підтримки уваги і пам'яті. Сприяє засвоєнню амінокислот - «будматеріалів» для нервової системи, які виконують також захисну функцію. Недолік піридоксину викликає дратівливість і безсоння.
Вітамін В12 (кобаламін) також грає важливу роль в захисті мозку і нервової системи, а також в підтримці провідності нервових волокон. Крім цього, кобаламин дуже важливий для адаптації організму при зміні режиму дня або часових поясів. Найчастіші ознаки нестачі кобаламина - сонливість, запаморочення, дезорієнтацію в просторі, а у людей старшого віку може спровокувати розвиток деменції (недоумства).
Для нормальної функції мозку необхідно стежити за тим, щоб перерахованих вище вітамінів в раціоні було достатньо, і періодично приймати вітамінні комплекси в період підвищеної розумового навантаження, стресів або відновлення після серйозних хвороб. Уважне ставлення до себе збереже вашу голову ясною на довгі роки!